Sommarlov och semester betyder mer tid för att vistas ute och fler tillfällen för små äventyr. Ett av de bästa sätten att få in mer friluftsliv i både sommarlov och semester är att ta med sig maten ut. Det behöver inte vara svårt eller krångligt. Med lite planering och några enkla knep blir maten en naturlig del av upplevelsen.
Att laga mat ute handlar inte om avancerade middagar. Tvärtom. Det lilla räcker långt. En enkel soppa på stormköket eller pinnbröd över glöden kan göra en vanlig dag i parken eller vid sjön till något alldeles extra.
– Många tror att det är svårt eller kräver en massa specialutrustning, men så är det inte. Ofta behövs bara en vilja att testa. Matlagning ute blir snabbt en av dagens höjdpunkter – särskilt när man gör det tillsammans, säger Marie Johansson, friluftsexpert på Friluftsfrämjandet.
– Det är också ett lätt sätt att få fler ut, både barn och ovana friluftsentusiaster.
