Fynda den populära designstolen på auktion

Designmöbler är väl värt att köpa på auktion. Inte enbart de nötta och slitna. Välgjorda klassiker i mer samtida tillverkning säljs ofta till bra priser. Vi ropade in ett parti Thonetstolar i en ovanlig modell. Med nytt tyg på sitsarna fick vi en skön vintagekänsla på de bekväma – och snygga – auktionsfynden. Såhär gick det till.

5 min lästid
Med ny klädsel från John Derian ska auktionsfyndade karmstolar från anrika Thonet få nytt liv.

Sex karmstolar från Thonet värderade till 4 000 kronor och med utgångsbud 3 000 kronor dök upp på Auktionsverkets on-line auktion. Totalt betalade vi drygt 5 000 kronor inklusive slagavgift och provision. Ett riktigt fyndpris för sex stadiga och snygga stolar.

Ett bra pris för sex fina karmstolar i en ovanlig modell.
Gott skick med i behov av nytt tyg på sitsen.

Stolarna, stämplade Thonet i sargen med siffran 87 för tillverkningsåret, var i fint skick, men i behov av ny klädsel på sitsarna. Den ovanliga modellen med triangulär sits och tre ben ritades troligen någon gång i början av 1900-talet. I den anrika möbeltillverkaren Gebrüder Thonets katalog från 1904 finns modell No 81 listad.

Har du skrivit artiklar som du vill publicera på Gazzine?