Patricia Urquiola – briljant banbrytande designer

 

I drygt fyrtio år har Patricia Urquiola varit verksam i den internationella designvärlden. Mångfaldigt prisad driver hon sin studio i Milano med uppdrag för ledande italienska och internationella toppföretag. 

Number of characters: 8 582

Vi träffade designstjärnan för en exklusiv intervju i Frankfurtmässans myller. 

Frankfurtmässans val av Patricia Urquiola som gästdesigner är spot on – den färgstarka installationen med öppna ytor, magnifika textila bonader och fantasifulla mötesplatser lockade skaror av besökare under hektiska mässdagar.  Själv har Patricia Urquiola ett tight schema, uppvaktad av media och bokad för paneldebatter. Men hon möter upp, lite stressad och försenad efter en rundvandring med spanska arkitekter.

Utställningen ’among-us’ är höjdpunkt och en sann showstopper på årets upplaga av mässan Heimtextil i Frankfurt – ledande mötesplats för världens utställare inom textil inredning. 
Välbesökt presskonferens i färgstarka utställningen ‘among-us’ skapad av Frankfurtmässans gästdesigner Patricia Urquiola.
Have you written articles that you want to publish on Gazzine?

Vänligen logga in eller registrera ett konto för att beställa artiklar. Välj 'Logga in' eller 'Bli kund' i menyn.

Skaffa en prenumeration för att börja följa…

Stötta Gazzine för 99 kr/år Log in