Fynda den populära designstolen på auktion

Designmöbler är väl värt att köpa på auktion. Inte enbart de nötta och slitna. Välgjorda klassiker i mer samtida tillverkning säljs ofta till bra priser. Vi ropade in ett parti Thonetstolar i en ovanlig modell. Med nytt tyg på sitsarna fick vi en skön vintagekänsla på de bekväma – och snygga – auktionsfynden. Såhär gick det till.

Number of characters: 6 419
Med ny klädsel från John Derian ska auktionsfyndade karmstolar från anrika Thonet få nytt liv.

Sex karmstolar från Thonet värderade till 4 000 kronor och med utgångsbud 3 000 kronor dök upp på Auktionsverkets on-line auktion. Totalt betalade vi drygt 5 000 kronor inklusive slagavgift och provision. Ett riktigt fyndpris för sex stadiga och snygga stolar.

Ett bra pris för sex fina karmstolar i en ovanlig modell.
Gott skick med i behov av nytt tyg på sitsen.

Stolarna, stämplade Thonet i sargen med siffran 87 för tillverkningsåret, var i fint skick, men i behov av ny klädsel på sitsarna. Den ovanliga modellen med triangulär sits och tre ben ritades troligen någon gång i början av 1900-talet. I den anrika möbeltillverkaren Gebrüder Thonets katalog från 1904 finns modell No 81 listad.

Har du skrivit artiklar som du vill publicera på Gazzine?

Vänligen logga in eller registrera ett konto för att beställa artiklar. Välj 'Logga in' eller 'Bli kund' i menyn.

Stötta Gazzine för 99 kr/år Logga in